Senior Scholarships

Please check back in January 2018 for Class of 2018 College Scholarship Opportunities!

If you are interested in becoming a scholarship donor, please review our Senior Scholarship Donor Information Form or  contact Program Director Luisana Segu at (352) 955-7250, Ext. 262

Congratulations to our 2017 Scholarship Recipients

Tommy Tomlinson Trust $1,000 Scholarship
Clyde Beal Rotary Club of Gainesville $2,500 Scholarship
Barbara Finlayson Memorial $1,000 Scholarship
Florida A&M University $1,000 Scholarship
Florida A&M University $1,000 Scholarship
Florida A&M University $1,000 Scholarship
Judy Edwards Memorial $2,000 Scholarship
Kenneth Monaghan Lutgen Memorial $1,000 Scholarship
Lenton and Marie Herring $1,000 Scholarship
Craig S. Oransky $1,000 Memorial Scholarship
Mr. John Dukes Jr. Memorial $1,000 Scholarship
Pinkoson $2,000 Scholarship
Dawn M. Flanegan Memorial $1,000 Scholarship
Martha Neiss Memorial $1,000 Scholarship
Schafer Family Merit Scholarship
Venture Afar $60,000 Scholarship
Herman J.W. Gauggel and Evelyn H. Gauggel $3,000 Scholarship
Alachua Business League $4,000 Scholarship
Alachua Women’s Club Jessie “Jack” Bryan Memorial $1,000 Scholarship
Alachua Women’s Club Jessie “Jack” Bryan Memorial $1,000 Scholarship
Dawn M. Flanegan Memorial $1,000 Scholarship
Dr. Dan McKinnon Memorial $2,000 Scholarship
Dr. Dan McKinnon Memorial $2,000 Scholarship
Dr. Eva A. Dimitrov Memorial $5,000 Scholarships
Dr. Eva A. Dimitrov Memorial $5,000 Scholarships
Environment Consulting and Technology $1,000 Scholarship
Fred Sivia and Beverly Cannon Memorial $2,000 Scholarship
Gainesville Charitable Foundation $1,000 Scholarship
Gainesville Charitable Foundation $1,000 Scholarship
Gainesville Charitable Foundation $1,000 Scholarship
Gainesville Charitable Foundation $1,000 Scholarship
Gainesville Charitable Foundation $1,000 Scholarship
Gainesville Charitable Foundation $1,000 Scholarship
Greg Schol Cross Country/Track Memorial $1,000 Scholarship
Infinite Energy $2,500 STEAM Scholarship
Katie’s Foundation $5,000 Scholarship
Pinkoson $2,000 Scholarship
Robert Kelly Rotary Club of Gainesville $2,500 Scholarship
The Education Foundation of Alachua County $2,000 Scholarship
Tommy Tomlinson Trust $1,000 Scholarship
Vada Beutke Horner $1,000 Scholarship
Wesley United Methodist Church $1,000 Scholarship
Venture Afar $60,000 Scholarship
Dawn M. Flanegan Memorial $1,000 Scholarship
Schafer Family Merit Scholarship
Charbonnet Eastside Scholarship
Alachua County Retired Educators Association $1,000 Scholarship
Ed Roberts Rotary Club of Gainesville $2,500 Scholarship
GRU Brighter Tomorrow Scholarship
GRU Brighter Tomorrow Scholarship
Herman J.W. Gauggel and Evelyn H. Gauggel $3,000 Scholarship
Infinite Energy $2,500 STEAM Scholarship
Joseph Domenech Memorial $2,500 Scholarship
Lydia Salem Hogue Memorial Scholarship
Ned Cannon Kiwanis Club of the University City $1,000 Scholarship
Sam Butz Kiwanis Club of the University City $1,000 Scholarship
The Education Foundation of Alachua County $2,000 Scholarship
The Education Foundation of Alachua County $2,000 Scholarship
Martha Stark Memorial $4,000 Scholarship
Barbara Gans Gallant Memorial $1,000 Scholarship
The Education Foundation of Alachua County $1,000 Scholarship
Katie’s Foundation $5,000 Scholarship
Dr. Dan Boyd $1,000 Scholarship
Dr. Leonard Jackson Memorial $4,000 Scholarship
Florida A&M University $1,000 Scholarship
GRU Brighter Tomorrow Scholarship
Robert Alan Eubank Memorial $2,000 Scholarship
Superintendent Doug Magann Trust $1,000 Scholarship

Ty Boyd
Celena Dong
Jayla Herring
Tiana Johnson
Dexton Teate
Selina Brazil
Da’Naizya Dexter
Naiesha Baker
Jayla Herring
Kajen Monroe
Elijah Williamson
Benjamin Hayes
Anna Baumstein
A’lea Richardson
Kim Nguyen
Brooke Ward
Jesse Noss
Layne Bloodsworth
Shanna Phu
Gabriela Gonzalez
Blake Stefanson
Samantha Merritt
Jasmin Sprain
Jenna Tielsch
Janecia Fayson
Danna Christy Capungan
Marissa Molloy
Sophia Fessahaye
Neida Quinones Cruz
Kekiyia Williams
Sarah Burch
Janecia Fayson
Collin English
Stacy Bravine
Sara Desai
Nana Kweh
Sara Jones
Thomas Barnard
Hsiu Pai
Kerryn O’Neal
Moss Caballero
Kaltra Moci
Tiffany Triplett
June Cera
Molly Langston
Dacheng Li
Emily Neal
Brittney Stobbie
Nakesha Upshaw
Sara Dincher
Kayla Barrera
Lyzet Ignacio-Simon
Mary Dose
Alanna Parfait
Karla Lagada
Molly Matilsky
Daniel Salazar
Anna Dincher
Justine Ferguson
John Holloway
Jordan Snively
Charles Jones
Abdulsalam Nasiru Danmowa
Morgan Blocker
Draven Glosson
Tyjan Clifton
Michele Altomare
Tazmin James